Energy Centre České Budějovice  
Poradenství Stavby a rekonstrukce domů Vytápění Úspory energie Obnovitelné zdroje Bezplatně a nezávisle


Poradenstvi
Pro veřejnost
Pro města a obce
Pro školy
Pro firmy
Projekty EU
SO-PRO
Regbie+
El-Eff-Region
Veřejné osvětlení - EPC
ECČB
ZASÍLÁNÍ AKTUALIT
Setkání EKIS 2017

Aktuality z TZB-info


Zelená linka


vytisknout stránku

Zde si můžete stáhnout informační leták se základními informacemi o projektu So-Pro.


Dne 21.9. se uskutečnila na Krajském úřadě Jihočeského kraje v Českých Budějovicích závěrečná konference a kulatý stůl k projektu Solární technologické teplo (So-Pro). Hovořilo se o realizaci a výsledcích projektu So-Pro, byly představeny principy využívání solární energie pro výrobu tepla (Doc.Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.) či metoda financování EPC a možnosti jejího využití v podnicích a veřejných budovách (Ing. Jaroslav Maroušek, CSc.). Dále se hovořilo o zeleném marketingu a  byly představeny konkrétní příklady využití solárního tepla ve výrobní firmě a veřejných budovách. Akcí se zúčastnilo více než 60 osob.

ECCB-logo-male.jpg jihocesky kraj-barevne.jpg  JHK-logo-male.jpg  Ckait.JPG  logo IEE-nove.jpgfoto 5.5.2011-web.jpgDne 5.5.2011 se uskutečnil na Krajském úřadě Jihočeského kraje v Českých Budějovicích tréninkový kurz Solární energie pro technologické teplo v průmyslu. Tréninkový kurz byl uspořádán v rámci evropského projektu So-Pro (Solární technologické teplo) a za finanční podpory programu Inteligentní energie Evropa. Akce se zúčastnilo 44 osob.

Prezentace ke stažení:

Mgr. Ivana Klobusnikova, ECCB


Doc. Ing. Tomáš Matuška Ph.D., ČVUT

DI Heli Kasa, GERTEC

Ing. Zdeněk Krejčí, ECČB

Ing. Jaroslav Maroušek, CSc., SEVEn

Peter Stockreiter, Leitl Beton         

Kontakt_Herr Stockreiter


Zde najdete odpovědi na často kladené otázky k tématu solárně termický contracting.


Zde najdete 2. číslo zpravodaje projektu So-Pro, v kterém se můžete dočíst, jaké aktivity byly již v rámci projektu realizovány. 


Montesano_web.jpgV přiloženém dokumentu si můžete přečíst o 4 úspěšných příkladech využití solárního technologického tepla v průmyslu ze zahraničí. Jedná se o jatka v Montesanu ve Španělsku, prádelnu v Marburgu v Německu, firmu Steinbach &Vollmann (kovovýroba) v Německa a firmu Lämmsbräu (pivovar) v Německu.Financovani z energ. uspor_web.jpgPokud nemáte k dispozici dostatečné množství peněz a nechcete si půjčovat peníze od banky, můžete využít při financování energeticky úsporných projektů pomoci specializovaných firem energetických služeb (tzv. ESCO - Enegy Service Company), které se profesionálně zabývají podrobnými energetickými a ekonomickými analýzami a po návrhu návrhu nejefektivnějších úsporných opatření provedou realizaci na vlastní náklady. Tato metoda realizace a financování energeticky úsporných projektů se jmenuje Energy Performance Contracting (EPC), popř. Energy Contracting.

Více informací o těchto metodách financování najdete v následujícím článku .


Ke stažení je také k dispozici leták Financování z energetických úspor


Prirucka So-Pro_web.jpgV rámci projektu So-Pro Solární technologické teplo byla v prosinci 2010 vydána Příručka pro navrhování zařízení pro vybrané průmyslové procesy (čištění a mytí, ohřívání lázní/ nádrží a sušení), která je určena solárním společnostem, projektantům a vědeckým pracovníkům. Stáhnout si ji můžete zde .Kulaty stul 3.11.2010.jpgDne 3.11. 2010 se na Krajském úřadě Jihočeského kraje konal kulatý stůl Využívání solární energie pro technologické procesy v průmyslu, kterého se zúčastnili zástupci průmyslových i solárních firem z Jihočeského kraje i okolních regionů. Zprávu z kulatého stolu si můžete přečíst zde .Kulaty stul contracting 22.6.2010.jpgDne 22.6.2010 se v Jihočeské hospodářské komoře konal kulatý stůl SOLÁRNÍ CONTRACTING Možnosti financování zařízení na využívání solární energie v průmyslových procesech. Během akce se diskutovalo o tom, jak by bylo možné uvést solární contracting do života a překonat bariéry, které této metodě stojí v cestě. Zprávu z kulatého stolu si můžete přečíst zde .


Dotaznik SO-PRO_web.jpgUvažovali jste někdy o instalaci solárně termických kolektorů a následném využívání získaného tepla ve výrobních procesech ve Vašem podniku? Chtěli byste zjistit, zda jsou ve Vašem podniku vhodné podmínky na využívání solárního technologického tepla? Pak si zkuste vyplnit DOTAZNÍK PRO PODNIKY týkající se solárního technologického tepla a během několika minut zjistíte, zda by bylo solární technologické teplo využitelné ve Vašem podniku či nikoliv.

Dotazník ke stažení naleznete zde.Dne 22.3.2010 se v Jihočeské hospodářské komoře konal kulatý stůl "Využívání solární energie pro technologické procesy v průmyslu (projekt So-Pro). Zprávu z něj si můžete přečíst zde .


Projekt So-Pro je realizován v 6 evropských regionech a je zaměřen na vybudování a podporu trhu se solárním  teplem ve výrobních procesech v průmyslu.

Koordinátor projektu: O.Ö. Energiesparverband (Hornorakouský svaz pro úspory energií)

Partneři projektu:

 • ESCAN (ES)
 • Energy Centre České Budějovice(CZ)
 • GERTEC (DE)
 • SAENA (DE)
 • Energap (SI)
 • ISE (DE) - vědecký partner Frauenhoferova společnost na podporu aplikovaného výzkumu

Trvání projektu: 28 měsíců                    
                      1.6.2009 - 30.9.2011

Projekt je zaměřen na využití solárního technologického tepla

 • do 100 °C
 • oblasti využití - např.:
 • potravinářský průmysl
 • textilní průmysl
 • kovozpracující průmysl
 • strojírenský průmysl
 • elektronický průmysl
 • chemický průmysl

Více informací naleznete na webových stránkách projektu:

www.solar-process-heat.eu

IEE.jpgZde je ke stažení regionální zpráva, která pojednává o prioritních oblastech využití solárního procesního tepla.


Zde najdete 1. číslo zpravodaje projektu So-Pro, který je realizován v rámci programu Inteligentní energie Evropa.


Zde si můžete přečíst zprávu, v které byly zkoumány podmínky pro využití solárního procesního tepla v Jihočeském regionu.


Více informací k bezplatné analýze a technické asistenci naleznete zde.Poslední aktualizace: 12.04.2018

úvodní strana